84 staff members recognized with service awards in annual luncheon

2018-19 Staff Association committee chairs and officers
2018-19 Staff Association committee chairs and officers

The Staff Association went into the jungle in its annual spring luncheon May 23 in the Gallogly Events Center.

With the theme “Safari Party,” offices and departments dressed as guides, movie characters and animals to compete for prizes. The Dean of Students office won the best group costume

The Staff Association also presented service awards to 84 employees who had reached five-year milestones at UCCS based on the July 1 fiscal year. Rob Garvie, associate director of operations for the Office of Information Technology, was recognized with the longest service award with a 35-year career at UCCS.

5 year longevity awards
Five-year longevity service awards

5 years

  • Claire Ami, career outreach coordinator, Career Center
  • Mark Bacheldor, program director of PGA Golf Management, College of Business
  • Jacqueline Bisaillon, associate director, Admissions Services
  • Robert Block, associate dean, College of Business
  • Angela Bloomfield, custodial services supervisor, Facilities Series
  • Terainer Brown, assistant dean, College of Education
  • Cathy Calvert, director of clinical training, Mental Health Services
  • Wangyun Chao, international student and scholar services specialist, Admissions Services
  • Douglas Cook, grounds and nursery I, Facilities Services
  • Lindsay Coppa, administrative assistant II, Kraemer Family Library
  • Justin Crossno, administration assistant III, Office of Registrar
  • Stephen T. Cucchiara, director of student activities and community service, Student Life
  • Charles Cummings, design and construction project manager, Facilities Services,
  • Chrissy Elder, head volleyball coach, Athletic Department
  • Sadie Farnsworth, head women’s golf coach, Athletic Department
  • Burton Fuller, custodian I, Facilities Services
  • Melinda Hagemann, executive director, Development
  • Jim Harper, identity management engineer, Office of Information Technology
  • Krista Herring, program coordinator of membership and communications, Recreation Center
  • Kelley Jennings, greenhouse and farm manager, UCCS Farm
  • Bradley Johnson, design and construction project manager, Facilities Services
  • Barbara Keeney, admissions examiner, Admissions Services
  • Nan Kerr, executive assistant, Office of the Vice Chancellor for Administration and Finance
  • Monica Killebrew, program assistant I, Philosophy Department and Geography and Environmental Studies Department
  • Nicholas Martinez, deputy controller, Controller’s Office
  • Debby Patz, staff psychologist, Mental Health Services
  • Katherine Pittman, academic advisory, Academic Advising
  • Bradley Plesz, audio/visual program manager, University Center and Event Services
  • Ian Ratz, assistant director of sport management student services, College of Business
  • Charles Reddy, custodian section supervisor / custodian III, Facilities Services
  • Cindy Rhoads, HR compliance consultant, Office of Human Resoures
  • Alexander Snyder, assistant men’s basketball coach, Athletic Department
  • Kim Sweetwood, sign language interpreter, Disability Services
  • Brynne Thompson, executive assistant to the dean, College of Letters, Arts and Sciences
  • Jared Verner, director, University Communications
  • Terri Wagner, budget analyst, Budget and Planning Office
  • Heidi Wardell; enrollment and student services specialist, College of Letters, Arts and Sciences Extended Studies; and coordinator, National Student Exchange
  • Eva Wynhorst, program assistant I, Department of Electrical and Computer Engineering
  • Chuck Yaklich, shuttle bus driver, Parking and Transportation Services
10 year longevity service awards
10-year longevity service awards

10 years

  • Bonnie Bates, tuition assistance specialist, Student Financial Services
  • Brad Bayer, senior executive director of student life and assessment, Student Life
  • Ellen Burkart; interim senior executive director for student support and retention, Office of First Year Experience; and director, Parent and Family Programs
  • Lynne Calhoun, director, Assessment Office
  • Joanie Carlo, library technician III for acquisitions, Kraemer Family Library
  • Todd Casey, senior associate registrar, Office of Registrar
  • Sharon Clark, program assistant I, Helen and Arthur E. Johnson Beth-El College of Nursing and Health Sciences
  • Jenny Dorrington, director, Excel Mathematics Center
  • Susan Fisher, program assistant I, Admissions Services
  • Patricia Frazier, campus recreation manager, Recreation Center
  • Craig Ginter, police office I, Department of Public Safety
  • Adam Greenbrier, IT Technical II, Helen and Arthur E. Johnson Beth-El College of Nursing and Health Sciences
  • Shannon Henry, early childhood educator I, Family Development Center
  • Kevin Jacobs, library technician II, Kraemer Family Library
  • Doug Martin, electrical trades II, Facilities Services
  • Sherry McDonnell, financial administrator, College of Letters, Arts and Sciences
  • Mark Misch, head men’s cross country, Athletic Department
  • Whitney Porter, academic specialist, Department of Teaching and Learning
  • Carol Quillin, early childhood educator I, Family Development Center
  • Elizabeth Quintana, administrative assistant II, Mail and Shipping Services
  • Michael Sanderson, associate director, Office of Sponsored Programs and Research Integrity
  • Meghan Stidd, assistant dean for external relations, College of Business
  • Susan Watson, assistant dean, Office of Human Resources
  • Sabrina Wienholtz, director of student clubs, organizations and leadership, Student Life
  • James Wilder, communications technician, Department of Public Safety
  • Kristina Woods, program assistant I, Department of Physics and Energy Sciences
  • Sally Zieglerm, early childhood educator II, Family Development Center
15 year longevity service awards
15-year longevity service awards

15 years

  • Sheryl Botts, executive assistant, Office of the Provost
  • Cindy Brown, technology coordinator, College of Education
  • Jan Kemper Chiavarone, IT professional III, Office of Registrar
  • Ron Honn, program manager and campus fire marshal, Department of Public Safety
  • Ron Koch, government documents resource professional, Kraemer Family Library
  • Carol Pacheco, library technician II, Kraemer Family Library
20 year longevity service awards
20-year longevity service awards

20 years

  • Tungsten Alcazar, IT professional II, Office of Information Technology
  • Tracy Barber, registrar, Office of Registrar
  • Craig Decker, manager of web services, Office of Information Technology
  • Jennifer Fisher, associate director of scholarship programs, Office of Financial Aid, Student Employment and Scholarships
  • Carlos Garcia, associate vice chancellor for student success and auxiliaries, Office of Vice Chancellor for Student Success
  • Thomas Lee Gomez Sr., custodian I, Facilities Services
  • Brian Karnes, electrical trades II, Facilities Services
  • Robin Margolin, executive director for auxiliary services, Office of Vice Chancellor for Student Success

25 years

  • Marian Harris, program assistant I, Office of Registrar
30 year longevity service awards
30-year longevity service awards

30  years

  • Michael Belding, director of user services, Office of Information Technology
  • Mary Lou Kartis, finance and operations manager, School of Public Affairs
35 year longevity service awards
35-year longevity service awards

35 years

  • Rob Garvie, associate director of computer services, Office of Information Technology

–Photos by Allison Daniell Moix, Stellar Propeller Studio.

College of Education

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*